W JAPOŃSKIEJ KSIĄŻCE

Zdjęcie z:

http://www.facebook.com/notifications.php#!/photo.php?fbid=193316670710052&set=a.168199543221765.35026.168174793224240&theater

To zielone zdjęcie po prawej stronie w lewym górnym rogu, to dzieło dzieci z dnia: 22.03.

Pecha Kucha to japoński pomysł na prezentację Power Point, która nie nudzi widzów i zmusza występujących do dyscypliny.

Zasady są proste - każdy slajd jest wyświetlany przez 20 sekund i maksymalnie w prezentacji może być 20 slajdów.

W Szczecinie od 2012 roku odbywają się noce z PECHA KUCHĄ, w czasie których każdy może wystąpić mówiąć o czymkolwiek, z wyjatkiem reklamowania produktów, usług lub progamów zarobkowych.

Kalejdosko Możliwości wziął udzial w jednej z takich nocy i opowiedział uczestnikom o sztuce origami.

Oto realcja filmowa z wystąpienia.:

 
Origami – co to takiego?

     Origami to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. Powstała w Chinach, ale rozwinęła się w Japonii. Nieomal każdy współczesny Japończyk potrafi z kawałka papieru wyczarować fantastyczne zwierzęta i inne postacie lub przedmioty. W Polsce origami jest mało popularną sztuką, a szkoda, bo niesie ze sobą wiele korzyści, o których wspomnę później.
     To, co można wydobyć z arkuszu papieru, zależy jedynie od znajomości reguł składania, wprawy i cierpliwości. Praktycznie techniką origami można wykonać WSZYSTKO. Wystarczy przeszukać Internet – nieocenione źródło informacji i inspiracji, a na pewno znajdzie się instrukcję wykonania interesującego nas elementu.

W ostatnim odcinku naszej serii przedstawię zasady obowiązujące w origami i jakie praktyczne korzyści niesie ze sobą składanie papierowych figurek.
     Origami to nie rzecz dla zabieganych biznesmenów, ponieważ wymaga czasu - są takie figurki, które zabierają nawet kilka godzin na złożenie! Ale formy, jakie warto przedstawiać dzieciom są o wiele prostsze i ich składanie trwa nie więcej niż 20 minut. Dzieci przeciętnie są w stanie wytrzymać maksymalnie 1,5 godziny ciągłej pracy (czas mija im bardzo szybko i nie czują potrzeby przerwy), potem meczą się i dekoncentrują, gdyż sztuka ta angażuje bardzo wiele procesów w mózgu, o czym szerzej napiszę dalej.
     W origami liczą się chęci oraz zdolność czerpania siły z niepowodzeń, a nie zrażanie się porażkami, szczególnie na początku.
     Z definicji origami jest zabawą, jeśli składa się figurki z gotowych wzorów, staje się sztuką, jeśli wymyśla się nowe formy. Dla dzieci jednak już samo złożenie figurki według instrukcji jest aktem twórczym i niesie ze sobą bardzo dużo satysfakcji. Dlatego też nazywam origami sztuką także w jego odtwórczej formie.
W dzisiejszym odcinku - trochę historii.
     Origami pochodzi z Chin, jednak to Japończycy są znani jako twórcy sztuki składania papieru. Zawdzięczają to mnichom, którzy nauczyli ich produkować papier ok. roku 538, a następnie go składać.
     Początkowo papier był bardzo drogi i używano go przede wszystkim do celów związanych z ceremoniami religijnymi. Figury, jakie wówczas z niego składano, byty znane tylko osobom wtajemniczonym – duchownym, origami przybierało wtedy kształty abstrakcyjne, a obrzędowe formy były symboliczne i wyglądały jak płaskie ornamenty.