Spis treści
Wspołpraca z różnymi instytucjami 2012/2013
26.08-30.08.2013 Wakacyjne warsztaty ekologiczno-plastyczne dla dzieci
30.05-02.05.2013 Zajęcia z origami i decoupage w czasie Corpus Christi Retreat klubów Toastmasters z całej Polski - okolice Brodnicy
27.03.2013 Centrum Opieki nad Dzieckiem w Szczecinie
13.03.2013 Gościnne warsztaty origami na Wydziale Nauk Ekonomicznych I Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji Tygodnia Japońskiego
11-22.03.2013 Wystawa rekodzieła w V LO w Szczecinie
09.03.2013 Warsztaty wielkanocnej sztuki recyklingowej w Centrum Kultury w Chojnie
04-08.02.2013 Zimowy Kalejdoskop Zajęć dla mieszkańców Grabowa

logo mini CB


 

    26.08-30.08.2013 Wakacyjne warsztaty ekologiczno-plastyczne dla dzieci    Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum w ramach europejskiego projektu edukacyjnego Creative Industry Primary Schools umowa 517960-LLP-2011-IT-COMENIUS-CMP zaprosiła nas do współpracy, dzięki czemu Kalejdoskop mógł zapewnić dzieciom darmowe warsztaty w ostatni tydzień wakacji. Warsztaty objęły 20 dzieci w wieku 7-13 lat i odbyły się w siedzibie uczelni przy ulicy Mieszka I 61 C.

Oto tematyka poszczególnych dni:

GODZ.

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

10.00

Integracja -

Stworzenie

 

Sztuka kreatywna -

 

 

plastyczne

instrumentów

Decoupage -

co można zrobić

Sztuka

 

przedstawienie

muzycznych z

drewniane

z rolki po papierze

recyklingowa -

 

siebie

różnych materiałów

świeczniki

toaletowym

drzewo

11.00

 

Wspólne zagranie

 

przerwa

 

 

przerwa

przerwa

 

Spacer, zebranie

 

 

 

 

przerwa

materiału

przerwa

 

Ekologiczne domy

Mapa marzeń -

Wizualizacja

przyrodniczego

 

12.00

Lepienie

kolarz z wycinków

Graficzne

Wykonanie

Origami -

 

z gliny i słomy

z kolorowych

przedstawienie

z przyniesionych

kwiaty, liście,

 

 

gazet

szczęścia i

elementów

drzewa

 

 

 

radości

pracy plastycznej

 

                                        

                                        

OPISY ZAJĘĆ


  • Integracja - plastyczne przedstawienie siebie

Dzieci odrysowały na arkuszu papieru kształt swojej sylwetki i „ubrały” ją materiałami plastycznymi takimi jak kawałki materiału, papieru, bibuły. Na koniec każdy przedstawił się opowiadając o swoim dziele i o sobie.

  • Ekologiczne domy. Lepienie z gliny i słomy

Podczas tych zajęć dzieci zapoznały się z innymi formami budowania domów, z ich nowatorskimi kształtami i naturalnymi surowcami do budowy - „domy jak z bajki”. Mogły także poczuć się takim małym budowniczym - z użyciem gliny i słomy zrealizowały własny projekt. Pobudzenie wyobraźni i twórcze jej wykorzystanie to jeden aspekt tych zajęć, kolejnym są właściwości zdrowotne gliny zwłaszcza antyalergiczne, antybakteryjne i antystatyczne. Ponadto dziecko było wprowadzane w świat ekologii.

  • Instrumenty muzyczne

Ta forma pozwala dziecku dać upust nagromadzonym emocjom poprzez przekształcenie ich w twórcze działanie. Dzieci  mogły stworzyć różne wydające dźwięk przedmioty, a następnie radośnie wyrazić nimi siebie poprzez wspólny koncert.

  • Mapa marzeń

W czasie tych zajęć dzieci mogły uświadomić sobie czego naprawdę chcą oraz zobrazować to poprzez stworzenie na dużym arkuszu papieru kolażu z wyciętych z kolorowych gazet, lub narysowanych własnoręcznie tych elementów. Mapa marzeń będzie dzieciom przypominać o ich marzeniach i motywować je do ich realizacji.

  • Decoupage

To sztuka ozdabiania różnych przedmiotów poprzez naklejanie na nie wzorów wyciętych ze specjalnych papierów lub zwykłych stołowych serwetek, używanie klejów, lakierów, farb, mediów do spękań, postarzeń złoceń itp . Za pomocą tej metody można ozdobić prawie każdy przedmiot tworząc z niego mini dzieło sztuki.

Decoupage jest bardzo wdzięczną metodą, gdyż nie wymaga od stosujących ją żadnego specjalnego talentu, a pozwala stworzyć naprawdę ładną rzecz. Przynosi przez to wiele satysfakcji, podnosi samoocenę, relaksuje, rozwija uważność, cierpliwość, dokładność. Ozdobiony przedmiot może być wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego.

  • Wizualizacja i graficzne jej przedstawienie

Składowymi wizualizacji są: relaksacja (zrelaksowanie ciała, oczyszczenie umysłu), wyobraźnia ( siła napędowa myśli), uczucia (paliwo naszych myśli), wiara (w spełnienie), uwolnienie (od oczekiwania).Tu dzieci dowiedziały się jak pracuje wyobraźnia, zetknęły się z siłą własnych myśli i mogły pozytywnie je ukierunkować tak, żeby sobie i innym nie szkodzić.

  • Sztuka kreatywna

Dzieci otrzymały duża ilość rolek po papierze toaletowym oraz nożyczki, farby i klej. Ich zadaniem było coś z nich stworzyć. Zadanie to rozwija wyobraźnię, relaksuje, przynosi dużo satysfakcji.

  • Spacer i praca plastyczna z zebranych materiałów

Było to uwrażliwianie dziecka na przyrodę, środowisko naturalne i dbałość o nie. Dzieci poszły na spacer po okolicy, zebrały „dary natury”, a następnie wykonały kompozycje z zebranych roślin.

  • Sztuka recyklingowa

To nic innego, jak tworzenie mini dzieł sztuki z codziennych śmieci, takich jak rolki po papierze toaletowym,, plastikowe kubeczki po produktach mlecznych, butelki PET, papierowe i plastikowe naczynia, kartonowe opakowania itp. Do pracy używa się nożyczek, kleju, farb akrylowych i innych materiałów plastycznych.

  • Origami
Origami to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. W języku japońskim Ori - znaczy zginać, gami lub kami - papier.

W czasie zajęć praktycznie zetknęliśmy się z tą prastarą sztuką, która ciągle jeszcze jest tak mało popularna w naszym kraju, a niesie ze sobą nie tylko wiele satysfakcji, lecz także korzyści praktycznych.

Złożyliśmy figurkę liścia, kwiatu i grzyba. 


Zdjęcia z wakacyjnych warsztatów ekologiczno-plastycznych do obejrzenia w galerii - kliknij tutaj