Nasze propozycje - sprawdż

poprzednim miesiącu czerwiec 2024 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

 

W tej zakładce przedstawiam propozycje specyficznych zajęć plastycznych dla dzieci - Origami.


Opis sztuki origami

Origami to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. Modele wykonuje się z kartek o różnych kształtach – najczęściej kwadratowych lecz także prostokątnych, trójkątnych i okrągłych. Składa się formy płaskie i przestrzenne, zwykłe i nacinane, a nawet wycinane i klejone, choć nie są one uznawane za „czyste” Origami. Tworzy się formy pojedyncze i złożone z wielu modułów. Do tworzenia Origami używany jest papier gładki, wzorzysty, barwiony, drukowany, gruby, cienki, błyszczący, matowy... Stosuje się też różne rozmiary kartek.  

Opis zajęć
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Efektem każdego spotkania jest stworzenie przez dziecko przynajmniej dwóch figurek Origami i w przypadku łatwego wzoru nauczenie się na pamięć jak go wykonać.

Cele
Origami działa bardzo wszechstronnie na rozwój dziecka. Pobudza układ nerwowy, integruje pracę obu półkul mózgowych. Wrażenia są odbierane za pomocą kilku zmysłów równocześnie (dotyk, wzrok, słuch), które muszą ze sobą współpracować. Składanie papieru doskonale ćwiczy małą motorykę, koordynację wzrokowo ruchową, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Konstruowania papierowych form nie należy traktować jedynie jako aktywności czysto plastycznej czy technicznej. Procesowi tworzenia towarzyszą ćwiczenia językowe, matematyczne, porównywanie, przekształcanie, opisywanie. Dziecko uczy się cierpliwości, dokładności, rozumienia poleceń i wyjaśniania z czym ma problem.
Origami można wykorzystywać także podczas pracy z ludźmi niepełnosprawnymi jak i z dziećmi z trudnościami szkolnymi (dysleksja, dysgrafia).

Metody pracy
Formy prezentowane dzieciom są proste i dostosowane do ich umiejętności w danym wieku.
Poszczególne zagięcia papieru są prezentowane przez prowadzącą, która następnie pomaga dzieciom mającym problem z danym krokiem. Każdy następny ruch jest rozpoczynany w momencie jak wszystkie dzieci uzyskają wymagane stadium pracy.

W bieżącym roku szkolnym zajęcia odbywają się głównie na zamówienie - indywidualnie lub w szkołach czy innych placówkach.
Ceny ustalane są indywidualnie w zależności od tematu i ilości dzieci.

Jestem w stanie przeprowadzić warsztaty z każdego tematu prezentowanego w Galerii zdjęć.

Możliwe jest prowadzenie zajęć w języku angielskim.

Tutaj można pobrać ofertę obrazkową zajęć.


Więcej o ORIGAMI


 

Warsztaty organizowane przez Kalejdoskop pojawiają się w zakładce Aktualności oraz w Kalendarzu.

 


 

ZAPRASZAMY!